Jutro 11 Listopada- Święto Narodowe, jest to dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych i opiekuńczych w szkole (w tym oddziałach przedszkolnych).
Instrukcja logowania do Microsoft Teams
Zapraszamy również do zakładki, która znajduje się po lewej stronie (Instrukcja logowania do Microsoft Teams)
Niespodzianka dla nauczycieli od dzieci
Dzień Edukacji Narodowej
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzę wszystkim nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi wszystkiego najlepszego, zadowolenia z pracy, satysfakcji z realizacji podejmowanych działań, zdrowia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.
Serdecznie dziękuje za trud wkładany w wychowanie dzieci i młodzieży, za wytrwałość w przezwyciężaniu kłopotów i poszukiwanie nowych rozwiązań wychowawczych i pedagogicznych, ale przede wszystkim za pracę w tak trudnej rzeczywistości.
Z wyrazami szacunku
Dyr.Szkoły Beata Jackowska
14 X (środa) DEN w oddziałach przedszkolnych
INFORMACJA
W środę (14 X) wszystkie oddziały przedszkolne pracują zgodnie z planem zajęć.
Wykaz instytucji i nr telefonów-Covid19
Poniżej przedstawiamy 2 przydatne linki dla osób potencjalnie zakażonych wirusem Covid19:
Lista_oddzialow_zakaznych_dla_pacjentow_potencjalnie_zainfekowanych_koronawirusem(1).docx
Jednostki_Panstwowej_Inspekcji_Sanitarnej-1.xlsx
PSSE w Żyrardowie Tel./fax: (46) 855 32 42(46) 855 38 13
Infolinia dla obywatela ws. kwarantanny i zdrowia +48 222 500 115
Spis rolny
Szanowni Rodzice
Poniższą wiadomość kieruję do rodziców będących rolnikami, użytkownikami gospodarstw rolnych lub posiadających w swojej najbliższej rodzinie taką osobę.
Jeśli otrzymali Państwo list Prezesa GUS z informacją o badaniu, oznacza to, że jesteście zobowiązani w terminie od 1 września do 30 listopada do udziału w spisie rolnym. W trosce o Wasze zdrowie i bezpieczeństwo, gorąco zachęcam, aby w tym trudnym czasie znaleźć chwilę na wypełnienie elektronicznej ankiety dostępnej na stronie internetowej https://spisrolny.gov.pl/. Wypełnienie formularza jest intuicyjne, bezpieczne i możliwe z komputera, tabletu lub telefonu komórkowego z dostępem do Internetu. Wsparcie i pomoc można uzyskać dzwoniąc na infolinię spisową pod numer: 22 279 99 99 w. 1. Dla osób, które nie mają dostępu do Internetu, Urząd Gminy/Miasta przygotował specjalne stanowisko komputerowe do samospisu.
Zdaję sobie sprawę, że strach i niepewność związana z edukacją swoich dzieci w czasie pandemii, na pewno zaprząta teraz Państwa głowy bardziej niż Powszechny Spis Rolny. Dla gminy jednak obie te kwestie są bardzo ważne, ponieważ spis ma ogromne znaczenie nie tylko dla rolnictwa, ale i dla całego społeczeństwa. Dzięki uzyskanym podczas spisu informacjom lokalne, regionalne i krajowe instytucje mogą prowadzić działania wspierające rolników. Dane spisowe są też kluczowe podczas ustalania unijnych dopłat dla rolnictwa. Takie badanie polskiego rolnictwa realizowane jest raz na 10 lat.
Zachęcam również do udzielenia wsparcia i przekazania informacji o Powszechnym Spisie Rolnym osobom objętym obowiązkiem spisowym w najbliższej rodzinie. Spiszmy się, jak na rolników przystało.
Więcej informacji o Powszechnym Spisie Rolnym 2020: https://spisrolny.gov.pl/
Wójt Gminy Wiskitki
Rafał Mitura
Schemat postępowania
Bezpieczny powrót do szkoły
ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY
GŁÓWNE ZASADY ORGANIZACJI PRACY SZKOŁY
(WYCIĄG Z PROCEDUR)
PRZYPROWADZANIE I ODBIERANIE DZIECI
Przyprowadzanie dzieci
- Do szkoły mogą być przyprowadzane tylko dzieci zdrowe. Jeśli będzie istniało podejrzenie, że dziecko jest chore i może zarażać inne, nie będzie wpuszczone do budynku. Rodzic będzie poproszony o zabranie dziecka do domu i skontaktowanie się z lekarzem.
- Do szkoły nie można posłać również dziecka, którego domownik odbywa kwarantannę lub znajduje się w izolacji w warunkach domowych.
- Dzieci przyprowadzane są przez osoby zdrowe.
- Uczniowie klas I-III wchodzą do budynku szkoły wejściem bocznym, uruchomionym ze względów epidemicznych, a uczniowie klas starszych wejściem głównym.
- Rodzic/opiekun prawny pukaniem do drzwi informuje o przybyciu z dzieckiem do szkoły. Ze względów bezpieczeństwa nie wchodzi on do budynku.
- Rodzic/prawny opiekun przyprowadzający/odbierający dziecko musi zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 1,5 m. oraz musi mieć założoną maseczkę ochronną.
- Dziecko dezynfekuje ręce i udaje się z pracownikiem szkoły do szatni, gdzie się przebiera. Następnie jest zaprowadzone do odpowiedniej sali zajęciowej i przekazane pod opiekę nauczycielowi.
- Dziecko nie przynosi do szkoły żadnych zabawek czy innych niepotrzebnych przedmiotów.
Odbieranie dzieci kl. I-III (wejście boczne)
- Dzieci odbierane są przez osoby zdrowe.
- Rodzic, pukaniem w drzwi, sygnalizuje swoje przybycie.
- Rodzic/ opiekun prawny ma założoną maseczkę ochronną i rękawiczki. Zachowuje dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 1,5 m.
- Ze względów bezpieczeństwa rodzic nie wchodzi do budynku. Czeka na zewnątrz na odbiór dziecka.
- Ubrane dziecko przekazywane jest rodzicowi/prawnemu opiekunowi lub innej upoważnionej pisemnie przez rodziców, osobie, która niezwłocznie je odbiera i opuszcza teren szkolny.
Uczniowie klas starszych wchodzą i wychodzą ze szkoły wejściem głównym. Uczniowie po wejściu do budynku muszą zdezynfekować ręce.
ORGANIZACJA ZAJĘĆ LEKCYJNYCH
- W miarę możliwości lokalowych szkoły dzieci będą przebywać w wyznaczonych salach.
- W sali zajęciowej nie mogą znajdować się przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować typu: zabawki pluszowe.
- Dziecko nie przynosi do szkoły żadnych zabawek i innych niepotrzebnych przedmiotów.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub szafce. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- Przybory sportowe np.: piłki, skakanki, obręcze powinny być systematycznie dezynfekowane.
- Nauczyciel unika organizowania większych skupisk dzieci w jednym miejscu.
- Sale zajęciowe będą wietrzone systematycznie.
- Nauczyciel klas I-III organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela.
- Uczniowie klas IV-VIII będą spędzać przerwy w miejscach wyznaczonych przez nauczyciela, który będzie nimi się opiekował w danym momencie.
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.
- Uczniowie klas starszych w czasie przerw noszą maseczki ochronne.
- Uczniowie klas I-III (w miarę możliwości) będą zaczynać i kończyć lekcje w odmiennych godzinach niż uczniowie klas starszych.
- Aktywności dzieci sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy nimi będą ograniczone.
- Poszczególne grupy uczniów nie powinny się ze sobą stykać.
- Nie organizuje się obecnie wyjść poza teren placówki.
- Nauczyciel ma opracowane sposoby szybkiej komunikacji z rodzicami/prawnymi opiekunami dzieci.
W przypadku wystąpienia objawów chorobowych u dziecka, będzie ono natychmiast odizolowane od rówieśników. Będzie przebywało pod opieką pracownika szkoły w pomieszczeniu zwanym „izolatką”. Dziecku zmierzona będzie temperatura. Rodzic zostanie natychmiast powiadomiony i wezwany do szkoły w celu odebrania dziecka i udania się z nim niezwłocznie do lekarza.
Rodzice będą mieli możliwość spotkania się z danym nauczycielem po wcześniejszym ustaleniu z nim terminu spotkania.
Uczniowie, którzy będą korzystać z gimbusa szkolnego, zobowiązani są do założenia maseczki ochronnej przed wejściem do pojazdu.
ORGANIZACJA PRACY W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH
GŁÓWNE ZASADY, KTÓRE BĘDĄ OBOWIĄZYWAŁY W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH
(WYCIĄG Z PROCEDUR)
Przyprowadzanie dzieci
- Do oddziałów przedszkolnych mogą być przyprowadzane tylko dzieci zdrowe. Jeśli będzie istniało podejrzenie, że dziecko jest chore, nie będzie wpuszczone do budynku. Rodzic będzie poproszony o zabranie dziecka do domu i skontaktowanie się z lekarzem.
- Do oddziałów przedszkolnych nie można posłać również dziecka, którego domownik odbywa kwarantannę lub znajduje się w izolacji w warunkach domowych.
- Dzieci przyprowadzane są przez osoby zdrowe.
- Rodzic/prawny opiekun przyprowadzający/odbierający dziecko musi zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły jak i innych dzieci, ich rodziców wynoszący min. 1,5 m. Musi mieć założoną maseczkę oraz obligatoryjnie musi zdezynfekować ręce lub założyć rękawiczki ochronne.
Wchodzenie do budynku
- Rodzic/opiekun prawny pukaniem do drzwi informuje o przybyciu z dzieckiem do oddziału przedszkolnego.
- Ze względów epidemicznych w szatni będzie mogło przebywać tylko kilku opiekunów z dziećmi. (Pracownik szkoły będzie koordynował procesem wchodzenia i wychodzenia z budynku).
- Po przebraniu się, dziecko będzie odbierane w szatni przez pracownika przedszkola, który udaje się z nim do łazienki w celu umycia rąk. Rodzic nie wchodzi do dalszej części budynku.
- Dziecko nie przynosi do przedszkola żadnych zabawek czy innych niepotrzebnych przedmiotów.
Odbieranie dzieci
- Dzieci odbierane są przez osoby zdrowe.
- Rodzic, pukaniem w drzwi, sygnalizuje swoje przybycie .
- Rodzic/ opiekun prawny ma założoną maseczkę ochronną i rękawiczki. Zachowuje dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły jak i innych dzieci oraz ich rodziców wynoszący min. 1,5 m. Przy wejściu do budynku obligatoryjnie dezynfekuje ręce lub ma założone rękawiczki ochronne.
- Ze względów bezpieczeństwa rodzic może tylko wejść do szatni.
- Dzieci odbierają rodzice lub osoby upoważnione pisemnie przez rodziców we Wniosku składanym w czasie rekrutacji.
ORGANIZACJA OPIEKI W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH
- Grupa dzieci w zależności od możliwości będzie przebywać w wyznaczonej i stałej sali.
- W sali zajęciowej nie mogą znajdować się przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować np.: pluszowe zabawki.
- Dziecko nie przynosi do szkoły żadnych zabawek i innych niepotrzebnych przedmiotów.
- Przybory sportowe np.: piłki, skakanki, obręcze będą systematycznie dezynfekowane.
- Dzieci nie muszą przebywać na terenie przedszkola w maseczkach.
- Nauczyciel unika organizowania większych skupisk dzieci w jednym miejscu.
- Sale zajęciowe będą systematycznie wietrzone.
- Nauczyciel musi mieć opracowane sposoby szybkiej komunikacji z rodzicami/prawnymi opiekunami dzieci.
ZACHOWANIE BEZPIECZEŃSTWA
PODCZAS SPOŻYWANIA POSIŁKÓW PRZEZ DZIECI
- Przed spożyciem posiłku dzieci udają się, z nauczycielem lub pomocą nauczyciela, do łazienki w celu umycia rąk.
- W celu spożycia posiłków dzieci idą pod opieką nauczyciela lub pomocy nauczyciela do sali, gdzie są one wydawane.
- Dzieci zajmują miejsca. Należy dopilnować, aby ich nie zmieniały, nie wymieniały się sztućcami itp.
- W sali przed wydaniem posiłku i po jego wydaniu stoły i krzesła są dezynfekowane.
- Po skończonym posiłku, wraz z nauczycielem lub pomocą nauczyciela, dzieci udają się do łazienki w celu umycia rąk, a następnie do sali zajęciowej.
- Personel wydający posiłki zobligowany jest do dezynfekcji rąk, założenia fartucha , maseczki ochronnej i rękawiczek.
- Jedzenie jest wydawane na talerzach jednorazowego użytku. Sztućce również są jednorazowego użytku.
W przypadku wystąpienia objawów chorobowych u dziecka, będzie ono natychmiast odizolowane od rówieśników. Będzie przebywało pod opieką pracownika przedszkola w pomieszczeniu zwanym "izolatką". Dziecku zmierzona będzie temperatura. Rodzic zostanie natychmiast powiadomiony i wezwany do przedszkola w celu odebrania dziecka i udania się z nim niezwłocznie do lekarza.
Spotkania adaptacyjne dla dzieci przedszkolnych
Serdecznie zapraszamy nowo przyjęte dzieci, wraz z jednym rodzicem, na spotkanie adaptacyjne w dn. 28.08.2020r. (w piątek) do oddziału przedszkolnego. Ze względu na sytuację epidemiczną spotkania z wychowawcą będą odbywać się w mniejszych grupach wg poniższego harmonogramu:
(podział na grupy, w kolejności alfabetycznej według nazwiska dziecka)
8:00 – 9:00 I grupa - nazwiska zaczynające się na litery: A- G
9:30 – 10:30 II grupa - nazwiska na J - M
11:00 – 12:00 III grupa - nazwiska na P- Z
W spotkaniu adaptacyjnym może uczestniczyć tylko zdrowe dziecko i zdrowy rodzic, u których nikt z domowników nie przebywał lub nie przebywa na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
Rodzice towarzyszący dziecku zobowiązani są do osłony ust i nosa oraz dezynfekcji rąk, a także zachowania wymaganego dystansu społecznego. Dzieci nie mogą przynieść do przedszkola swoich zabawek i innych rzeczy.
Serdecznie zapraszamy
Dzień Mamy i Taty
Kochani Rodzice
W ten piękny i radosny dzień składamy najserdeczniejsze życzenia
długich lat życia, zdrowia, szczęścia, wszelkiej pomyślności oraz radości ze swoich pociech
Jan Paweł II-Patron naszej szkoły
Dzisiaj -18 V obchodzimy 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wirtualnego apelu przygotowanego przez uczniów naszej szkoły.
https://www.facebook.com/spfranciszkow/videos/pcb.269546017783551/702168197238150/?type=3&theater
https://www.facebook.com/spfranciszkow/photos/pcb.269021091169377/269017651169721/?type=3&theater
Nasz wirtualny apel - zapraszamy do obejrzenia
Majowe dni, o których należy pamiętać
Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Będziemy je obchodzić w szczególny sposób – razem, a jednak osobno. Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?
1 Maja
1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.
Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji. Początkowo nielegalne 1-majowe demonstracje zostały z czasem uznane w wielu krajach. W wielu przypadkach przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych.
W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 r.
2 Maja
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
Warto wspomnieć, że 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej, zdobywający Berlin, umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten oraz na Reichstagu w Berlinie. Natomiast w okresie Polski Ludowej był to dzień, kiedy po obchodach pierwszomajowych zdejmowano wszystkie flagi, aby nie zostały na Święto Konstytucji 3 Maja, które nie było przez komunistyczne władze uznawane.
Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.
Na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Opolu w zakładce” Niepodległa” znajdują się ciekawe informacje związane z polskimi barwami narodowymi . Warto sobie je przypomnieć.
3 Maja
3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.
Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.
Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. W roku 2007 po raz pierwszy święto Konstytucji 3 Maja obchodzono na Litwie.
Biuro Programu „Niepodległa” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowało spot zachęcający wszystkich Polaków do wywieszenia polskiej flagi pt. „Niepodległa – moja flaga”. Można go obejrzeć i udostępnić ze stron:
Niepodległa – moja flaga
Facebook Niepodległa
1 Maja- Święto Pracy
Piątek -1 Maja jest Świętem Pracy -to dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Życzenia
Uczymy się zdalnie
Poniżej przydatne linki:
- epodreczniki.pl
- Portal wiedzy dla nauczycieli
- Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych
- Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”
- Portal lektury.gov.pl
- Strona Centrum Nauki Kopernik
- Portale edukacyjne IPN: Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia
- Strona Krajowego Biura Programu eTwinning
- Serwis Ninateka
- Serwis Muzykoteka Szkolna
- Biblioteka Cyfrowa Polona
- Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji
- Serwis Telewizji Polskiej
- Serwis Polskie Radio Dzieciom
Epodreczniki.pl
https://epodreczniki.pl/Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych – www.cke.gov.pl
Uczniowie i nauczyciele znajdą tutaj materiały przydatne i pomocne w systematyzowaniu, utrwalaniu wiedzy, a także wspierające ich w przygotowaniach do egzaminów.
Linki do materiałów egzaminu ósmoklasisty:
- informatory zawierające przykładowe zadania z rozwiązaniami
- przykładowe arkusze egzaminacyjne, próbne arkusze egzaminacyjne, filmy informacyjne o egzaminie ósmoklasisty
- dodatkowe zestawy zadań (na stronach OKE): np. link 1, link 2, link 3
- arkusze egzaminacyjne z 2019 r.
Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”
http://wlaczpolske.plPortal lektury.gov.pl
https://lektury.gov.pl/To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych
i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.Strona internetowa Centrum Nauki Kopernik https://esero.kopernik.org.pl/
Strona oferuje publikacje popularno-naukowe i materiały edukacyjne o tematyce kosmicznej. Są to m.in. scenariusze lekcji, broszury informacyjne i filmy edukacyjne.
Portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1
Na portalu IPN w zakładce Edukacja znajdują się specjalne podstrony dla uczniów i nauczycieli, na których są udostępniane bezpłatne materiały edukacyjne. W serwisie można znaleźć m.in. teki edukacyjne, filmy dokumentalne, spoty historyczne i inne materiały audiowizualne przedstawiające np. serie komiksów o II wojnie światowej czy symbole narodowe.
Serwis IPN Przystanek historia
Przystanekhistoria.pl to popularnonaukowy serwis internetowy. W przystępny i atrakcyjny sposób prezentuje on ustalenia historyków współpracujących z Instytutem Pamięci Narodowej. Obecnie na portalu przystanekhistoria.pl znajduje się kilkaset artykułów popularnonaukowych poświęconych historii Polski XX wieku. Odbiorcy serwisu mogą również bezpłatnie korzystać z ponad 800 publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych.
Dodatkowo na podstronach Biblioteka Cyfrowa oraz Audio/Video twórcy portalu udostępnili blisko 1000 materiałów multimedialnych. Są to m.in.: filmy dokumentalne, relacje z konferencji, spotkań autorskich oraz addycje radiowe.
Strona Krajowego Biura programu eTwinning
https://etwinning.pl/inspiracje-2/inspiracjeZachęcamy również do odwiedzenia europejskiej strony internetowej programu eTwinning – zakładka „Zainspiruj się”. Na tych stronach nauczyciele znajdą gotowe zestawy projektowe przetłumaczone na język polski, jak również pojedyncze zadania dla nauczycieli niemal każdej specjalności. Materiały można wykorzystać przede wszystkim do realizacji projektów eTwinning, jak również innych działań edukacyjnych. Strony to nieoceniona baza inspiracji.
Serwis Ninateka
https://ninateka.pl/eduTo serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.
Łącznie w serwisie dostępnych jest ponad 7 tysięcy plików audio i video. Wszystkie są bezpłatne i dostępne bez logowania. Można z nich korzystać na wszelkich urządzeniach cyfrowych: komputerach stacjonarnych i przenośnych, tabletach, smartfonach.
Dodatkowo serwis udostępnia konto EDU, które jest skierowane do nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Posiadacze takiego konta mogą bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym, w tym scenariuszy lekcji. Z konta EDU skorzystają przede wszystkim nauczyciele języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie, historii, muzyki oraz prowadzący zajęcia dodatkowe np. z zakresu wiedzy o filmie lub teatrze.
Serwis Muzykoteka Szkolna
http://www.muzykotekaszkolna.pl/Muzykoteka Szkolna to nowoczesne narzędzie wspomagające tradycyjną edukację muzyczną, które aktywizuje i stymuluje zainteresowanie muzyką. Serwis powstał na zlecenie MKiDN, a jego wydawcą jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.
W serwisie jest dostępnych blisko pół tysiąca utworów muzycznych, od barokowych oper, przez wielkie dzieła symfoniczne, aż po muzykę wokalną i eksperymentalną. Z zasobów serwisu można korzystać bez logowania lub – po zarejestrowaniu – w ramach konta nauczycielskiego lub uczniowskiego.
Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji
www.bc.ore.edu.plBiblioteka Cyfrowa ORE gromadzi i udostępnia materiały oraz publikacje opracowane w ramach działalności Ośrodka. Obecnie oferuje 960 tytułów książek i czasopism dla nauczycieli i wszystkich zainteresowanych problematyką oświatową.
Biblioteka Cyfrowa Polona
www.polona.plPolona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji.
W Polonie można znaleźć: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.
Serwis Telewizji Polskiej
https://rozrywka.tvp.pl/47090255/telewizja-polska-blizej-dzieci-i-mlodziezy%20-Telewizja Polska przygotowała dla dzieci i młodzieży produkcje o charakterze edukacyjnym, popularnonaukowym i kulturalnym. Na kanale dziecięcym TVP ABC w godz. 8:00-13:00 młodzi widzowie będą mogli codziennie obejrzeć różne programy edukacyjne.
Wśród nich są m.in.: „Al-chemik” – program, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne, a także „Zaczarowany świat”, dzięki któremu dzieci zrozumieją trudne pojęcia związane ze sztuką. TVP ABC zaprasza również najmłodszych do oglądania programów takich jak: „Teleranek”, „Zagadki zwierzogromadki”, „Zwierzaki czytaki” oraz „Studio ABC”.”
Także TVP Kultura uruchamia specjalne pasmo dla dzieci i młodzieży. Codziennie w godz.13:00-17:00 widzowie będą mogli zobaczyć koncerty, wartościowe produkcje filmowe, spektakle Teatru Telewizji, seriale zgodne z obowiązującym kanonem lektur. Wśród najważniejszych produkcji wyemitowanych w najbliższych tygodniach znajdą się: „Twój Vincent”, „Tango” (Teatr Telewizji), „Wesele”, „Herbert – mosty” – cykl programów publicystycznych, „Śladami wielkich kompozytorów” – cykl dokumentalny, „Hamlet”, „Mały książę”, „Ogniem i mieczem”, „Dzieje mistrza Twardowskiego”, „Awantura o Basię” oraz koncert Doroty Miśkiewicz i zespołu Kwadrofonik „Lustosławki/Tuwim – Piosenki nie tylko dla dzieci”.
W popołudniowym paśmie nie zabraknie również programów naukowych i przyrodniczych.
Serwis Polskie Radio Dzieciom
www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom
"Umiem pływać"-kl. III
Zapraszamy uczniów klas III do udziału w Programie powszechnej nauki pływania "Umiem pływać" w Gminie Wiskitki w 2020 roku. Okres realizacji projektu 03.2020-06.2020. Dzieci będą miały zapewniony transport na zajęcia na trasie szkoła-pływalnia-szkoła. Podczas transportu i zajęć dziecko będzie miało zapewnioną opiekę pedagogiczną, a podczas zajęć na pływalni opiekę instruktorską. Udział w zajęciach jest bezpłatny. (Niezbędne dokumnety poniżej).
Prosimy też 3 rodziców o pomoc w sprawowaniu opieki nad dziećmi w czasie wyjazdów na basen. Rodzice chętni do pomocy proszeni są o zgłaszanie się do wychowawczyń klas III oraz o wypełnienie poniższego dokumentu.
Dokumenty potrzebne do udziału dziecka w projekcie poniżej:
Deklaracja_udzialu_-_Umiem_plywac_2019.pdf
Oswiadczenie_ubezpieczenieNW-_umiem_plywac.pdf
KLAUZULA_INFORMACYJNA-_RODO.pdf
Dokument dla rodzica, który będzie pomagał w sprawowaniu opieki nad dziećmi
Oswiadczenie_rodzica_-_umiem_plywac.pdf
Profilaktyka
Profilaktyka dedykowana najmłodszym
Profilaktyka zdrowotna
Szanowni Rodzice
Zwracam się z prośbą, aby dzieci, które są przeziębione, chore, mają katar lub kaszel, nie były przyprowadzane do szkoły i oddziałów przedszkolnych.
Dyrektor Szkoły
PODSTAWOWE ŚRODKI OCHRONNE PRZECIWKO KORONAWIRUSOWI
Nie istnieje szczepionka ani skuteczne leczenie przeciwko koronawirusowi. Dlatego należy pamiętać
o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:- Często myć ręce
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 %).
Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
Wirus ma zdolność do krótkotrwałego przebywania na powierzchniach i przedmiotach jeśli skażone zostały wydzieliną oddechową (w trakcie kaszlu, czy kichania) osób chorych. Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach np. dotykając twarzy lub pocierając oczy. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
2. Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60 %). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu
i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.3. Zachować bezpieczną odległość
Należy zachować co najmniej 1 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę.
Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak 2019-nCoV, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.4. Unikać dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa
z powierzchni na siebie.5. Będąc chorym, mając: gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu po powrocie z krajów gdzie szerzy się koronawirus, jeśli nie upłynęło 14 dni od powrotu – NIE należy przychodzić do szkoły
Należy niezwłocznie zasięgnąć pomocy medycznej – udać się na oddział zakaźny albo obserwacyjno-zakaźny, zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w Komunikacie krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych (https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-krajowego-konsultanta-w-dziedzinie-chorych-zakaznych/).
Należy przy tym pamiętać, żeby unikać środków komunikacji publicznej, aby nie narażać innych osób. Zaleca się osłonięcie ust i nosa maseczka ochronną, która stanowi pierwszą barierę ochronną dla otoczenia.
6. Będąc chorym i mając bardzo złe samopoczucie, ale gdy nie podróżowało się do krajów,
w których szerzy się koronawirus – NIE należy od razu podejrzewać u siebie zakażenia koronawirusem. Jednak w dbałości o własne zdrowie NIE należy przychodzić do szkoły, należy pozostać w domu i zasięgnąć porady lekarza rodzinnego.
Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy), czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).
7. Mając łagodne objawy ze strony układu oddechowego, gdy nie podróżowało się do krajów, w których szerzy się koronawirus należy starannie stosować podstawowe zasady higieny oddychania oraz higieny rąk i pozostać w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.
8. Unikać spożywania surowych lub niedogotowanych produktów pochodzenia zwierzęcego Ostrożnie obchodź się z surowym mięsem, mlekiem lub narządami zwierzęcymi, aby uniknąć krzyżowego zanieczyszczenia poprzez niegotowaną żywność, zgodnie z dobrymi zasadami bezpieczeństwa żywności.
9. Zapobiegać innym chorobom zakaźnym poprzez szczepienia, np. przeciwko grypie. W zależności od sezonu epidemicznego, w Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i zachorowania grypopodobne rocznie. Szczyt zachorowań ma miejsce zwykle między styczniem a marcem. Ostre infekcje wirusowe mogą sprzyjać zakażeniom innymi czynnikami infekcyjnymi, w tym wirusami. Nie należy jednak traktować szczepień ochronnych przeciwko grypie jako sposobu zapobiegania zakażeniom koronawirusem.
10. Dbać o odporność, wysypiać się, dbać o kondycję fizyczną, racjonalne odżywianie.
Profilaktyka
Informacje dotyczące profilkatyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach przypadkami zachorowań na koronowirusa:
- z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego nie zaleca się podróżowania do krajów, gdzie stwierdzono przypadki zachorowania na koronowirusa;
- zaleca się częste mycie rąk oraz ochronę podczas kaszlu i kichania.
Więcej informacji znajduje się na stronach: Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia. INFOLINIA NFZ 800 190 590
Poniżej przydatne linki:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie
https://www.gov.pl/web/zdrowie/informacja-dla-osob-powracajacych-z-polnocnych-wloch
jednostki_Panstwowej_Inspekcji_Sanitarnej.xlsx
Lista_oddzialow_zakaznych_dla_pacjentow_potencjalnie_zainfekowanych_koronawirusem.docx
Instrukcja prawidłowego mycia rąk:
Bezpieczne ferie
Ferie zimowe dla dzieci i młodzieży to wspaniały czas relaksu i odpoczynku, jednak, aby przebiegły szczęśliwie i wszyscy wrócili wypoczęci do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo w trakcie ferii zimowych to nie tylko drogi, auta i piesi. To także dzieci i wypoczynek. Warto pamiętać o najważniejszych zasadach.
Jak spędzić bezpiecznie ferie? Porady dla dzieci i rodziców:
1. Przestrzegaj dziecko, aby zostając same w domu, nie otwierało drzwi nieznajomym.
2. Zwróć uwagę na sposób bezpiecznego przechowywania kluczy do mieszkania, którymi dysponuje dziecko.
3. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem, aby bawiło się tylko na nadzorowanych lodowiskach i ślizgawkach. Będziemy wtedy pewni, że ma zapewnioną opiekę osób dorosłych. Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne jest bardzo niebezpieczne!
4. Przypomnij dziecku, że jezdnia to miejsce przeznaczone dla samochodów, a nie do zabaw, czy ślizgania się.
5. Rozmawiaj z dzieckiem o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu.
6. Gdy Twoje dziecko wybiera się na dyskotekę, przypomnij mu, aby:
- wybierało znane sobie lokale lub te sprawdzone przez zaufanych kolegów, znajomych,
- nigdy nie wychodziło z domu bez przekazania informacji o miejscu pobytu, porze powrotu do domu, osób z którymi przebywa itp.,
- było ostrożne w zawieraniu nowych znajomości z przypadkowo napotkanymi osobami, odchodząc od stolika, przy którym siedziało, nie pozostawiało bez nadzoru napojów, które spożywało.
7. Jeżeli dziecko wyjeżdża na zimowisko, sprawdź czy organizator ma zezwolenie na prowadzenie zorganizowanego wypoczynku w oferowanym miejscu i czy zapewnia dzieciom opiekę medyczną.
8. Przypomnij dziecku o obowiązujących na stokach przepisach i zasadach bezpieczeństwa. niepełnoletni do ukończenia 16 roku życia mają obowiązek używania kasku ochronnego konstrukcyjnie przeznaczonego do jazdy na nartach czy snowboardzie.
i jeszcze kilka .......
- Nie zjeżdżajmy na sankach w pobliżu drogi oraz zbiorników wodnych;
- W czasie zjeżdżania zachowujmy bezpieczną odległość między sankami;
- Nie doczepiajmy sanek do samochodu;
- Rzucając się śniegiem nie łączmy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamieni oraz nie celujmy w twarz drugiej osoby;
- Na łyżwach jeźdźmy tylko w wyznaczonych miejscach, nie ślizgajmy się po lodzie na rzece lub stawie.
- Nie przebiegajmy przez ulicę, nie przechodźmy w miejscach niedozwolonych.
- Bądźmy widoczni na drodze.
- Nie strącajmy zwisających z dachów sopli.
- Pamiętajmy o zdrowym odżywianiu.
- Ubierajmy się odpowiednio do temperatury panującej na dworze.
- W wolnym czasie przebywajmy na świeżym powietrzu, dbajmy o aktywność fizyczną.
- Nie zapominajmy o podstawowych zasadach higieny.
- Unikajmy kontaktu z osobami chorymi.
- W przypadku wystąpienia objawów choroby zgłośmy się do lekarza.
Ferie zimowe dla dzieci
Propozycja wypoczynku zimowego dla dzieci. Szczegóły w załącznikach. Osoby chętne zgłąszają się do wychowawców klas do czwartku (6 II). Cena 350 zł.
Informacje_dla_rodzicow_KRUS_2020_zima.pdf
Oswiadczenie_rodzicow_dla_Funduszu.pdf
Karta_kwalifikacyjna_KRUS_zima_2020.pdf
_Program_Bialy_Dunajec_KRUS_zima_2020_10.02._-_19.02.2020.pdf
_Pismo_przewodnie_KRUS_2020_zima_I_-_10.02._-_19.02.2020.pdf
Szkolny Dzień Babci i Dziadka
W dniu 28 stycznia 2020r. o godz. 12.00 zapraszamy wszystkie Babcie i wszystkich Dziadków na uroczystość z okazji ich święta. Uroczystość odbędzie się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II we Franciszkowie.
Archiwum Aktualności