„Planeta Energii to program edukacyjny Grupy Energa, który skierowany jest do uczniów klas I – III szkół podstawowych. Głównym celem programu jest propagowanie wiedzy o energii elektrycznej oraz kształtowanie wśród dzieci postaw ekologicznych. W naszej szkole do programu zgłosiła się klasa IIa. Wychowawczyni przeprowadziła trzy lekcje na temat energii elektrycznej. Na pierwszej lekcji zapoznały się ze sposobami oświetlenia i różnymi źródłami światła od czasów najdawniejszych do współczesnych. Uświadomiły sobie jaki nastąpił postęp w dziedzinie wynalazków nowych źródeł światła i jaką rolę pełni żarówka we współczesnym życiu. Uczniowie oglądali różne rodzaje żarówek i ich świecenie oraz doświadczyli dlaczego żarówka energooszczędna zużywa mniej energii od zwykłej żarówki. Mówiono też o zagrożeniach wynikających ze składowania żarówek, które zawierają szkodliwe substancje. Druga lekcja pozwoliła dzieciom dowiedzieć się czym jest i skąd bierze się prąd elektryczny i jakie są jego podstawowe źródła. Poznały różne rodzaje elektrowni, w zależności od źródeł energii, z jakich korzystają ( odnawialne i nieodnawialne). Dowiedziały się o problemach zanieczyszczania środowiska i zużywania zasobów nieodnawialnych. Na tej lekcji poznały też drogę prądu z elektrowni do mieszkań, a w mieszkaniu do żarówki. Z kolei trzecia realizowana lekcja dotyczyła zasad bezpiecznego korzystania z prądu i urządzeń elektrycznych codziennego użytku oraz uświadomienia uczniom zagrożeń związanych z prądem elektrycznym. Dzieci budowały prosty obwód elektryczny, a następnie sprawdzały jak zachowują się w nim różne materiały. W ten sposób dowiedziały się co przewodzi prąd, a co nie i w jakich warunkach nie można używać urządzeń zasilanych prądem.
Oprócz zadań realizowanych na lekcjach według scenariuszy otrzymanych od autorów programu należało zrealizować dodatkowe projekty według własnego pomysłu. Pierwszy projekt to konstruowanie gier planszowych na baterie. Zadanie to zrealizowano we współpracy z uczniami z klasy VI pod opieką wychowawczyni p. Joanny Czarnoty. Było to podsumowaniem nabytej wiedzy o źródłach prądu oraz o przewodnikach i izolatorach. Drugi projekt miał na celu pokazanie dzieciom jak wytwarzany jest prąd i co to jest elektrownia. Zorganizowano więc wycieczkę do największej w Polsce elektrociepłowni Siekierki w Warszawie. http://warszawa.eska.pl/newsy/ec-siekierki-tak-dziala-najwieksza-elektrocieplownia-w-polsce-wideo-nowa-tv-24-godziny/351717. Dzieci oprowadzane przez dwoje pracowników zostały zapoznane z poszczególnymi etapami produkcji prądu, obejrzały urządzenia i materiały do tego potrzebne. Dokładnie omówiono uczniom proces oczyszczania wody i spalin. Dzieci wyraźnie widziały, że z dwustumetrowego komina wylatuje biała para wodna, a nie czarny dym. Po takich typowo naukowych doznaniach przyszła kolej na wrażenia estetyczne, coś dla oka i ucha, ale też w związku z tematem realizowanego programu. Otóż udaliśmy się do Królewskiego Ogrodu Światła na terenie Parku w Wilanowie. Tam uczniowie mogli zobaczyć tysiące małych kolorowych żarówek. Iluminacje świetlne znajdują się w kilku miejscach Parku w Wilanowie. Jest Promenada Światła (droga na dziedziniec), Złoty Dziedziniec (fontanna i kareta zaprzężona w sześć koni), Magiczny Ogród (rośliny większe od dorosłych ludzi) i Ogród Wyobraźni, gdzie światło połączone jest z muzyką. Poszczególne części ekspozycji rozświetlają się w rytm muzyki klasycznej. Ogród wyobraźni to instalacja złożona z ponad 300 tys. kolorowych diod.
