Tegoroczna akcja Sprzątanie Świata (16-18 września) odbywała się pod hasłem „Podaj dalej… Drugie życie odpadów”. Jej przesłaniem było poszanowanie zasobów, unikanie tworzenia odpadów i szacunek do wytworzonych przedmiotów, a także uświadamianie Polakom ich codziennego wpływu na środowisko. W akcji Sprzątanie Świata wzięli również uczniowie naszej szkoły pod przewodnictwem p. Krystyny Wargockiej. Uczniowie zbierali odpady na terenie naszej szkoły i wokół niej.
Sprzątanie świata to najpowszechniejsza w naszym kraju wolontariacka akcja na rzecz poszanowania środowiska. Jest ona częścią światowego ruchu, który od ponad 25 lat pod egidą UNEP (Program Środowiskowy ONZ) w trzeci weekend września jednoczy dziesiątki milionów ludzi na całym świecie w działaniach dla ochrony Ziemi. Akcja „Sprzątanie świata – Polska” została wyróżniona m.in. Europejską Nagrodą Fundacji Forda, wyróżnieniem Pro Publico Bono i wyróżnieniem Europejskiego Roku Wolontariatu.
W tym roku w Polsce akcja skupiać się będzie na zawracaniu przedmiotów i odpadów z drogi na wysypiska. Dlatego promowane, proponowane i inicjowane będą działania, dzięki którym rzeczy można „podać dalej”, aby nie stały się odpadami po jednorazowym użyciu. A gdy już stają się odpadami, to świadomie dać im szansę na „drugie życie”, oddając je do zbiórki selektywnej.